ДИГИТАЛЕН АРХИВ НА СВОБОДНАТА СЦЕНА
Паметта на свободната сцена е явен проблем на българския театър и бе крайно време да предприемем стъпки към изследване и разрешаване на този проблем.
С подкрепата на програма «Критика» на Национален Фонд «Култура» започнахме амбициозния проект «Архив на свободната сцена». С ясното съзнание, че никой от хората вътре не е архивен, започваме поетапното събиране на интервюта и материали, които в бъдеще да служат за ориентир и ресурс на критическото изследване и осмисляне на процесите в независимия сектор.
Проектът предвижда създаване на мултимедиен онлайн архив, представящ артистите и организациите на българската свободна сцена на изпълнителските изкуства, участвали във вече 13-те издания на АСТ Фестивал за свободен театър. Избираме да поставим началото именно с тези артисти, защото те са знакови имена на свободната сцена и защото техните участия в изданията на фестивала формират неговото лице пред нашите публики . Подчертаваме, че настоящият проект е старт на инициатива, която ще се развива във времето, обогатявайки се със съдържание.
За нас е важно да пазим институционалната памет на фестивала и да подкрепим приемствеността и диалога между поколенията професионалисти на свободната сцена.
Свободната сцена в България има своето разпознаваемо място, благодарение на екперименталността и иновативността на постановките, интересните колаборации и динамичната кариера на свободните артисти, предизвикателствата на международните проекти, смелите фестивални селекции.
Това, което системно липсва – освен устойчиво финансиране, пространства за репетиции и представяне, възможност за дълъг живот на представленията, предвидимост на кариерното развитие и пр., разбира се – е едно целенасочена и консистентна инициатива за събиране и запазване на паметта на свободната сцена. Професионалният живот на свободните артисти и организации е така динамичен, че рядко оставя възможност за поддържане на систематичен личен архив. Местата на свободната сцена се появяват и изчезват, документацията им и онлайн съдържанието се разпиляват. Фестивалите, разчитащи на проектно финансиране, рядко имат възможност след приключване на изданието и отчитането му да продължат работа по архив, а за следващото издание често екипът вече е друг…
Освен чисто фактологичното „това го имаше“ и „така беше“, архивирането на практиките на свободната сцена дава възможност за проследяване на различните естетически търсения на артистите през годините, осигурява база за една така нужна приемственост между поколенията артисти, работи за изграждане на един специфичен, български, език на свободната сцена и така работи в полза на разпознаваемостта на българските изпълнителски изкуства в международен план. Не на последно място, един такъв архив работи и за развитието на публиките на свободната сцена
Все пак, съществуват няколко инициативи по запазване, оставяне на историческа следа от случващото се на свободната сцена в България от 1990те насам, които е важно да споменем:
- Съюзът на артистите в България поддържа библиотека, в която може да се намери оперативна критика и специализирана литература относно постановките на независимата сцена;
- Библиотеката на НАТФЗ също разполага с литература за независимата сцена, включително курсови, дипломни работи и научни разработки по темата;
- Научната библиотека към Института за изследване на изкуствата има специализирана секция, посветена на независимата сцена;
- Архив на съвременния танц, куриран от А. Георгиева и М. Тодорова;
- Уеб базирани колекции с минали проекти на отделните артисти и организации;
- Уеб базирани архиви с минали издания на фестивали;
- Интерактивна карта на пространствата на свободната сцена, инициатива на АСТ – Асоциация за свободен театър с подкрепата на IETM.
ПАМЕТТА НА АСТ ФЕСТИВАЛ ЗА СВОБОДЕН ТЕАТЪР
Настоящият проект, „Онлайн архив на свободната изпълнителска сцена „Следите остават“, с фокус върху артистите и организациите, участвали в изданията на АСТ Фестивал за свободен театър“, залага като основна цел да подкрепи приемствеността между поколенията артисти на свободната изпълнителска сцена и да привлече нови и млади артисти и публики.
Фестивалът, с вече 13 издания с международна и българска програма, може да твърди, че представя селекция от значимите постановки на българската свободна сцена в периода 2010 – 2023, когато се реализира първото издание на този онлайн архив. Същевременно екипът, ангажиран пряко в реализацията на проекта, стои зад организирането на последните издания на фестивала и може да се приеме, че познава задълбочено принципите на селекция и естетическите търсения на различните състави на селекционните журита през годините.
Проектът поставя началото на структурирана онлайн платформа за архивиране на дейността на артистите на свободната изпълнителска сцена, взели участие в изданията на АСТ Фестивал за свободен театър. Като предлага съдържанието на архива в мултимедийна, атрактивна за млади потребители (19-24, до 29 г.) среда, комбинираща видеа, интервюта, текстове, събития, фотографии, статии и др. в интуитивен и предлагащ възможности за детайлно търсене потребителски интерфейс, онлайн платформата си поставя за задача да активира диалог между поколенията, между артистите, критически поглед към натрупания опит и критически поглед към българската свободна сцена на изпълнителските изкуства. Екипът зад онлайн платформата „Следите остават 2 – онлайн архив на свободната сцена, с фокус върху АСТ Фестивал за свободен театър“ се надява тя да се превърне и в още един канал за взаимодействие с публики на свободната сцена на изпълнителските изкуства.
Организацията на архива, принципите на подбор и документиране, които в детайли ще бъдат представени в следващия раздел, са пределно улеснени, така че в бъдеще онлайн платформата да може да се допълва с ново съдържание и от студенти – доброволци след кратко практическо обучение, да се ползва при изготвяне на курсови и дипломни проекти, лесно да се модифицира и адаптира за вливане към по-големи архиви на академични и научни организации.